Improbe amor, quid non mortalia pectora cogis? - Krutá lásko, kam ty až doženeš smrtelná srdce?
....Most people think time is like a river that flows swift and sure in one direction. But I have seen the face of time and I can tell you they are wrong. Time is an ocean in a storm. You may wonder who I am or why I say this. Sit tight and I will tell you a tale like none you have ever heard....

Jak jsem vysadila hormonální antikoncepci

2. května 2017 v 17:00 | quack |  Různé kecy a můj život
Dlouho jsem zvažovala, zda tento článek nějak sepsat nebo ne. Už proto, jak citlivé téma to umí být. Tak proto kdo tohle vyloženě nehledal, asi to nečtěte. Chci tímto trochu pomoci divkám/ženám, které uvažují nad braním či vysazením HA.Bylo mi 15 let, když jsem byla s holkama venku a přiznaly mi, že rok i dva už berou antikoncepci. Mi to v tu chvíli přišlo celkem zvláštní - kluka jsem neměla a ani jsem necítila potřebu brát prášky a tak říkajíc stát se ženou. :D Ale o rok později jsem byla na kontrole u mé gynekoložky, měla jsem problémy s cyklem, vůbec neváhala a prášky mi dala taky. (Když se zpětně ohlédnu, vadí mi to. Myslím si, že v pubertě by se to časem srovnalo samo, někdy to tělu prostě trvá. Ale co už.) Dostala jsem třifázovou antikoncepci a zobala ty prášky dokud se o 2 roky později doktorka nezastavila nad mým krevním tlakem a prášky mi na 3 měsíce nenapsala. Testy na srdce a tlak jsem měla ale v pořádku, tak se poté rozhodla, že mi prášky zase vrátí, ale dala mi jednofázový Lunafem. Údajně je nízkohormonální. Neměla jsem s ním vážnější problémy, pokud nepočítáme to, že mi začaly migrény, přibrala jsem za něj asi 15 kg (po vysazení šlo 9 z toho samo od sebe pryč) a měla jsem hrozné změny nálad a celkově jsem se občas cítila, že to ani nejsem já.

Lunafem jsem brala asi 5 let. Poslední rok toho užívání mi to začalo ale hrozně vadit. Vadilo mi, kolik to stojí (no vlastně ještě mé rodiče, protože jsem pořád studentka a co si budeme povídat no .. ), vadilo mi, jaká je to strašná chemie a jak mi to mění nálady a tak nějak všechno dohromady. K vysazení jsem se přemlouvala rok. Přečetla jsem si, co všechno se může stát, když žena vysadí. Není to občas příjemné čtení. Vadilo mi dokonce, že i moje gyndařka byla zásadně proti a děsila mě, jak to bude hrozné a kolik potratů teď řeší, protože vysazení je dnes v módě - plus pro mě bylo to, že jsem se rozešla a potrat jsem fakt nemusela řešit. Vlastně to byla ta poslední tečka - proč brát něco proti otěhotnění, když není s kým otěhotnět ...

Jelikož se zajímám o bylinky, nakoupila jsem si dopředu ostropestřec mariánský, jeřáb ptačí, ženské čaje, kontryhel a další a další. Bylinky jsem brala postupně. Ostropestřec jsem brala poslední dva měsíce, kdy jsem měla poslední 2 pláta. Hrozně jsem se bála, jaké to bude. Hodně žen říká, že po vysazení i 3 měsíce neměly menses, jiné, že jim obličej zavalilo akné, jiné měly problém s cystami, jiné přibraly, jiné zhubly, jiným se objevila intolerance/alergie, .. Je toho hrozně moc. Já nevím, jestli jsem měla štěstí nebo to byly ty bylinky, ale menses se objevila kdy měla, akné se sice zhoršilo, ale dalo se to přežít, a nabraná kila šla z větší míry dolů, což jsem ani nečekala. A ano, zbytek zůstal proto, že jsem nenažraná a neaktivní. :D .. Další plus je, že mi skoro zmizely migrény. Teď je mívám jednou, dvakrát do roka a to, když se toho na mě hodně nakupí. Doktorka mě varovala, že po vysazení budu mít větší bolesti a krvácení bude silnější, to nastalo i nenastalo. Bylinky užívám stále. Problém s antikoncepcí ve vztahu byl i ten, že jsem ztrácela chuť. I přítele to potom trochu odrazovalo. Tady zpětně musím uznat, že až teď si uvědomuju, o co jsem vlastně přicházela. I když tohle umí být sporné, protože po tom zvyku, že nemusím nic řešit, jen si vemu prášky, kde je účinnost skoro 100%, tak nevěřím kondomu a spíš jsem zastánce toho, že nejlepší antikoncepce je s nikým nespat - a hle, funguje to, protože těhotná nejsem (vím, blbé fóry). Ale napomáhá k tomu i fakt, že při HA se mi například líbil kluk, s kterým jsem randila, ale jak ze mě vyprchaly ty hormony, začal mi .. No začal mi smrdět. Né jeho voňavka nebo tak, ale osobní vůně. Příroda mi naznačila, že jeho genetický materiál pro mě není dobrý. HA tento fakt zakryla. Stává se to i lidem v manželství, že žena po deseti letech vysadí antinu a zjistí, že nemůže být s manželem, protože něco je špatně. Jsem zastánce toho, že by se to nemělo brát tak dlouhodobě. Je to stále hodně sporné téma, jestli to víc ubližuje nebo prospívá. Problém je, že antikoncepce tělo tak utlumí, že žena prožívá jen pseudomenstruaci. Tělo potom může zblbnout, žena se může stát neplodnou. Je to to, co chcete riskovat?

Nelituju, že jsem antikoncepci vysadila. Hodně se mě kamarádky ptají, jestli bych se k tomu někdy vrátila. Nutno říci, že hodněkrát to jsou kamarádky, které mají tu pravdu, že potřebují aspoň občas chlapa, protože to je nejdůležitější věc v životě a nedá se bez toho žít ... Já si myslím, že tohle je jen demence dnešního světa a podprahové zprávy a celkově, je nám to zkrátka všude tak hrozně vnucováno, až je mi z toho špatně, protože já to tak necítím. Na to pak akorát poslouchám, že jsem zahořklá stařena Mařena, kterou stejně nikdo nechce, tak co mi zbývá. Ale tak si nepřipadám, jen zkrátka jsem občas ta, co jde proti proudu a snaží se zachovat zdravý rozum. Nepotřebuji mít každý týden někoho nového. Nehrozí mi tak pohlavní nemoci a ani to dítě. No a ani blbý pocit, že jsem coura a nějaké výčitky svědomí. A když jste s někým novým, je to i pro dobro muže, aby si ten kondom vzal. A když už je ten, většinou jsou prášky zbytečné. Ale chápu, že v dlouhodobém vztahu to může mít smysl. Je to asi jediný důvod, který by mě donutil ještě přemýšlet nad navrácením k práškům .. Anebo možná ani tehdy ne. Dá se zvyknout hrozně lehce na to, že nemusím myslet každý den na pilulku nebo jednou za čas, že mi dochází prášky a potřebuju další. Dá se zvyknout hrozně lehce na to, že se zase cítím sama sebou a nemám migrény. A že tolik nezadržuju vodu a nevážím tolik, co jsem vážila. A že necpu do sebe tolik chemie a nemusím přemýšlet, co za binec mi to dělá v těle a jestli se to ještě někdy odbourá. Že konečně umím definovat vlastní emoce a vím, co kdy cítím a proč. Vlastně se celkově cítím volnější a přesně o to mi šlo. A není lepší pocit, věřte mi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama