Improbe amor, quid non mortalia pectora cogis? - Krutá lásko, kam ty až doženeš smrtelná srdce?
....Most people think time is like a river that flows swift and sure in one direction. But I have seen the face of time and I can tell you they are wrong. Time is an ocean in a storm. You may wonder who I am or why I say this. Sit tight and I will tell you a tale like none you have ever heard....

Duben 2013

Black orchid

21. dubna 2013 v 21:04 | quack |  Různé kecy a můj život
Téma týdne je květ. Dá se to určitě pojat všelijak, moc článků jiných autorů jsem si nepřečetla, a já zvolila asi další způsob. Většinou k tématům týdne dávám píseň, která se mi s ním spojí, a podle ní píšu. Tentokrát to taky není jinak.
Na mysl mi hned přišla píseň Black orchid z nového alba oblíbené skupiny. Celé album je o vědci, který se snaží zjistit, proč a co nám krade čas, hledá odpovědi na základní otázky .. Mezi tím tedy taky přemýšlí nad tím, zda vůbec existuje Bůh (nebo si to myslím, že to tam fakt je, ono u těch písní musí člověk zapojit vlastní fantazii a ta moje bývá občas až moc bujná .. ), což je podle mě případ této písně. Já nevím, přemýšlím nad těmi písněmi už vcelku dlouho a pořád nacházím a zas ztrácím spojitosti, otázky a odpovědi.


Ale k tématu. Černá orchidej. Viděl ji někdy někdo? Mamka říká, že neexistuje, kamarádka zas, že ano a že mi ji vypěstuje. A já bych ji moc chtěla. Bojím se ji (bojím se většiny kytek, nevím proč), ale vážně bych ji chtěla. Koukejte:


Není úžasně zajímavá? Jak se v písni zpívá -


Black orchid
Strange and beautiful
Oh black orchid I must find you!


Hledala jsem i význam černé orchideje, protože jsem si říkala, že to přece musí být nějaký symbol. A je - symbol moci, totální autority, ale i smrti. Ale musí se za ní skrývat ještě něco. Je to prostě květina, která mi už pár nocí nedala spát.


Teď tady dám už píseň, ale mám dilema, zda vložit celý text i překlad (můj) a nebo jen text. Jasně, překlad jde dohledat, pokud neumíte anglicky, ale taky mám radši, když je k dispozici rovnou .. Dám tady jen většinu překladu, ono se to tam ten refrén stejně opakuje, takže je to skoro celé .. Jinak text v celém článku ...


Poslední hodina:
kdy se nikdy a teď spojí v jedno
najdu orchidej?
Poslední hodina:
Dveře do zahrady věčnosti?
Nebo seschlých orchideových luk?
Všichni se modlí
ale co když je Bůh jen hrozba
A všichni bloudí?
Pokud by jen chtěli zapomenout
všichni touží
po duchovním světle v mlze:
Ztratíte svou mysl jednu po druhé

Všichni touží
po něčem, co nemá jméno nebo tvář
takže důvod může zapadnout do rámečku
V pátrání po orchidei:
Záblesk v omámení
dokud se neprobudíš za zvuku těžkosti

Co když je ta louka v Tvé mysli jen fantazie?
A když chce být viděna, proč musíš věřit?

tato vlna se stane proudem prázdnoty v časeA ještě se zeptám - taky byste chtěli černou orchidej?Výklad - Power metal

20. dubna 2013 v 17:40 | quack |  Různé kecy a můj život
Ve škole jsem měla za úkol napsat výklad o tom, co mě zajímá, k čemu mám blízko a podobně. Mohla jsem psát třeba o severské mytologii, ale tam je to takové celé postupně zamotané jako v každé jiné mytologii. Mohla jsem psát přímo o nějaké oblíbené skupině, ale měla jsem strach, že by to nebyl výklad, ale zvrtlo by se to v něco jiného ..

Pak jsem po dlouhém přemýšlení, čím bych byla zase originální (proslov jsem psala třeba o zahájení Masters of Rock .. ) přišla na to, že bych u toho mohla tak trochu zůstat - rozhodla jsem se paní učitelce objasnit, co to je Power metal. Čekala jsem, že mi řekne, že to je zase otřesné, ale ne! Zázrak! Řekla mi, že to mám napsané dobře, občas nějaké chyby, ale že mi dává 1- a že se díky toho něčemu přiučila a dozvěděla se věci, které nevěděla. A proto Vám tady svůj výklad dávám. Doufám, že mi ho nikdo nevezme, protože jsem to skopala dohromady já a je to moje autorské dílo. Chci jen, aby něco takového bylo na internetu, protože mi by se to tehdy při psaní hodilo jako inspirace. Jinak jsme měli mít 3 zdroje. No já jsem měla jen dva, protože najít něco třetího pro mě bylo těžké.


Power metal


Power metal je hudební styl, který kombinuje klasický metal se speed metalem. Jedinečnost textů spočívá v tom, že se nezaměřují na ,,skutečný svět" - bájné bitvy, hrdinní válečníci a nekonečné výhry, to jsou témata kralující na ústech zpěváků tohoto stylu.

Důležitý je také "čistý" zpěv, na rozdíl od hrdelního zpěvu v death metalu a black metalu. Zpěváci jdou většinou ve stopách legend heavy-metalového zpěvu jako Bruce Dickinson. Většina zpívá ve vysokých tónech, ale i tady jsou výjimky jako třeba Joakim Brodén (frontman skupiny Sabaton) zpívající v barytónu.

Powermetaličtí kytaristé hrají extrémně krátké a rychlé riffy, zato akordy se mění poměrně pomalu, skladby jsou však celkově v harmonickém tempu. Normální jsou také rychlá a technicky náročná kytarová sóla. Mnoho bubeníků používá dvojkopáková bicí pro zvýšení rychlosti a rytmiky. Hodně kapel také považuje klávesové nástroje za důležité pro doprovod a dotváření atmosféry. Některé skupiny používají i tzv. keytary (Sonata Arctica, Dragonforce).

Power metal se dále dělí na 4 typy:
- Evropský vznikl díky skupině jako Helloween - přidali ještě více melodičnosti. Tento styl se celosvětově rozšířil, ale ne všude je populární.
- Americký power metal je ovlivněn hlavně skupinami jako Judas Priest. Za následníky je považována třeba skupina Nevermore, avšak mnozí tvrdí, že jejich tempo splynulo s trash metalem.
- Epický metal se vyvinul spojením heavy metalu s klasickým rockem 70. let. Texty způsobily, že mnohé kapely se řadí k epicmetalové scéně, i když nemají žádné prvky epického metalu (např. Blind Guardian, kteří se řadí k power metalu). Mezi základní témata textů patří boje, válka, čest a odvaha bojovníka.
- Symfonický power metal - skupiny ve velkém využívají klávesy nebo nástroje pro vážnou hudbu. Řadí se tady třeba skupina Nightwish.
Do power metalu patří také Gamma Ray, Rage, Rhapsody, Iced Earth, Edguy nebo taktéž česká skupina Komunální odpad.


Zdroje: Wikipedia - Power metal a http://www.topzine.cz/co-je-to-power-metal

If the story is over - Stratovarius

16. dubna 2013 v 20:08 | quack |  Texty písní a videa
Jelikož jsem trochu nemocná, a tak nemám pořád veselou náladu, poslouchám si takové klidnější hezké písně. Jedna taková, která mi právě hraje je píseň If the story is over od skupiny Stratovarius. V celém článku najdete celý text a dokonce i můj překlad. Ráda bych ten text s překladem dala vedle sebe, ale blog stránku neumí rozpůlit jako word, a mezerovat se mi to nechce .. Takže kdyby měl někdo nějaký fígl, ať se ozve, budu ráda.


The forgotten songs

8. dubna 2013 v 18:58 | quack |  Různé kecy a můj život

Určitě většina z Vás, kteří si často hledáte texty a překlady různých písní, znáte právě tu jednu českou stránku na netu, která obsahuje mnoho skupin, u kterých jsou videa, texty, překlady a někdy i karaoke. (Nechci tady dělat reklamu, ale asi Vám stejně došlo, kterou stránku myslím .. )


Já tam mám kupříkladu založený profil a jsem tam i správce jedné z mých oblíbených skupin (Edguy). A jelikož zpěvák vede i jeden další hudební projekt (Avantasia), kde si zve další zpěváky a spolu tvoří úžasné písně, rozhodla jsem si některé skupiny, odkud zpěváci jsou, projet. Patří do nich třeba Bob Catley z Magnumu, Ronnie Atkins (Pretty Maids), Eric Martin (MR. BIG), Biff Byford (Saxon) a další. Jak mi jen bylo smutno, když jsem zjistila, že někteří z nich tam nemají založaný fanklub, natož aby měli správce. A tak jsem si o některé správcovství zažádala, abych to dala po pucu. (Chybí tam někdy videa, kdo ví, jestli ne celé písně, texty, a že tam nejsou překlady pro ne-angličtináře mě taky mrzí.) Jen už nevím, kde jsem žádala a kde ne, takže musím počkat, až mě přijmou či odmítnout, abych mohla dožádat o ty další. (A je mi jedno, že v tom budu mít trochu maglajz, stejně bych je chtěla správcovat všechny .. )


Jasně, budou doby, kdy na takové blbosti nebudu mít čas a ty skupiny stejně budou ležet ladem, ale tak ... Vím, že ty skupiny v dnešní době už skoro nikoho z mladších moc nezajímají, ale to přece neznamená, že staré dobré písně by se nemohli taky nějak zachovávat na webech? Jsem tak trochu metalistka a taky poslouchám převážně novější písně, ale vždy se ráda vrátím i k těm starším, protože prostě mají něco do sebe. A nemusí to být metalové ..


Je to něco, jako jsem tady kdysi psala o knihách v antikvariátech. Tolik knižních pokladů, dnes za mizivou cenu a stejně si tam jen leží a nikdo je nechce. A jakou mám třeba já radost ze všech tří dílů Pána prstenů (anglický originál!) z Anglie v přepočtu za nějakých 150 Kč.

Stejnou radost vždy mám, když narazím na jednu ze starších písní, u které mi nic neříká skupina ani název písně a stejně ji znám! A takových je spousta. Zrovna třeba ten Eric Martin a jeho MR. BIG mě překvapil. A doufám, že jednou budu taky na tom webu jeho správce a trochu ho opráším. Tuším, že skupiny dnes známí taky budou jednou polozapomenuti a moje vnoučata se budou divit, co jim to pouštím za vykopávky. Zas kdo ví, co se s hudbou stane za několik desítek let. Bude to ještě vůbec hudba?


MR. BIG - wild world .. Znám a nevěděla jsem o tom ...Vzývání - Francesco Petrarca

1. dubna 2013 v 11:40 | quack |  Různé kecy a můj život
Možná tu knihu někdo znáte, možná taky ne. Možná Vám nic neříká ani básník F. Petrarca ...

Na tuto knihu mě navedl můj bráška někdy .. Před .. 6 - 7 lety, když jsem potřebovala báseň na recitační soutěž. Půjčila jsem si tedy Vzývání a našla v ni báseň, která se mi líbila a líbí pořád. Bohužel časem jsem na ni tak napůl zapomněla, a když jsem si ji chtěla jen tak odříkat, nemohla jsem, protože v hlavě už všechno nebylo. A na internetu taky ne. Teď mi to už nedalo, odhodlala jsem se a půjčila jsem si Vzývání znova. Jen kvůli té jedné básně. A protože knihu jsem musela zase vrátit, tak si ji tady přepíšu z mobilu, kam jsem si ji raději vyfotila ..


Kdo odhodlal se žíti ten svůj život
na vlnách proradných a mezi tesy,
od smrti vzdálen pápěrkou jen člunu,
nemůže dálek být on svého konce:
však zdaří se mu zachránit se v přístav,
pokud jen kormidlo je dbalá plachta.

Vánku já vzdal se, kormidlo i plachta
ať jeho jsou, když v milostný ten život
vplul jsem a doufal dospět v lepší přístav,
a van ten dul mě v tisíceré tesy;
a původ svého žalostného konce
já neměl vůkol, ale v tom svém člunu.

Uvězněn bloudil jsem v tom slepém člunu
dlouho a nevzhléd ani, kde je plachta,
jež krátíc den můj, hnala k mému konci
však zlíbilo se Jemu, jenž dal život
že zavolal mě zpátky zprostřed tesů,
abych jen z dálky aspoň spatřil přístav.

Jak světla v noci, jímž se hlásí přístav,
libé je na dalekém moři člunu,
ačli je bouř zas neurve neb tesy,
tak se stožáru, kde se pnula plachta,
viděl jsem znak, jímž plál ten druhý život:
a povzdych jsem , ach, lačen už jsa konce.

Ne, že bych jist byl si zdarem konce;
vždyť chceš-li za dne dostihnouti přístav,
dlouhá to pouť na ten krátký život:
a strach mám, vida se v tom křehkém člunu,
a víc, než chtěl bych, zdouvá se mi plachta
větrem, jenž smýkl mnou v ty vůkol tesy.

Živého propustily by ty tesy
a vyhnanství mé dospělo by konce,
kdybych jen chtiv byl správně stočit plachtu
a spustil kotvu svou, kde zdraví přístav
a nehořel jak vzňaté dřevo člunu:
tak těžko zůstavit, co můj byl život.


Pane, jenž máš můj konec i můj život,
než roztříštím ten člun svůj mezi tesy,
veď v dobrý přístav tu mou bědnou plachtu.