Improbe amor, quid non mortalia pectora cogis? - Krutá lásko, kam ty až doženeš smrtelná srdce?
....Most people think time is like a river that flows swift and sure in one direction. But I have seen the face of time and I can tell you they are wrong. Time is an ocean in a storm. You may wonder who I am or why I say this. Sit tight and I will tell you a tale like none you have ever heard....

Hodně zajimavostí ze zoo

29. února 2008 v 18:27 | aktakru
Ahoj.... Dlouhatansky dlouho jsem tu nedávala zajímavosti ze zoo, tak je tu teď dám, ale upozorňuji, je toho fakt moc a některé jsou hodně staré.....
Tak:
Lampiónový průvod a Halloween v zoo
V sobotu 3. listopadu proběhne v Zoo Ostrava oslava svátku Halloween - děti si budou moci od 10:00 do 15:00 hod u výukového centra vydlabat dýni, která poslouží jako výzdoba pavilonu slonů a trasy v areálu zoo, kterou se ten den po zavírací době bude ubírat lampiónový průvod. Při něm si návštěvníci mohou na cestu svítit samozřejmě lampióny, ale i lucernami apod. Procházka potemnělou Stromovkou bude ukončena právě ve vyzdobeném pavilonu slonů komentovaným krmením zvířat dýněmi. Světélkující návštěvníci nechť se rojí u hlavního vchodu do zoo v 16:00 hod. Děti do 15 let s lampióny, které příjdou rovnou a pouze na večerní akci, budou mít vstup zdarma. Lampióny bude rovněž možno koupit v zooprodejně u hlavního vstupu do zoo.
Soutěž mladých zoologů
V tomto týdnu probíhá ve výukovém centru Zoo Ostrava tradiční vědomostní soutěž pro žáky 6. až 9. tříd, jejíž tématem jsou "Obojživelníci". Téma bylo vybráno v souvislosti s celosvětovou kampaní zaměřenou na tuto skupinu zvířat, která čelí v současnosti zcela bezprecedentnímu stupni a rozsahu ohrožení po celém světě. Zejména díky virovému onemocnění, ale také v důsledku negativní činnosti člověka se během poměrně krátké doby dostala celá řada druhů na pokraj vyhubení. A mnohé druhy již z povrchu naší planety zmizely nenávratně navždy (od r. 1980 to bylo asi 120 druhů!).
Do soutěže se přihlásilo přes 100 škol z celého Moravskoslezského kraje. Ze základního kola soutěže vzejdou finálová družstva, která se mezi sebou utkají v zoo v sobotu 24. listopadu 2007
Citrusy jsou už v teple.
V těchto prvních mrazivých dnech přestěhovali pracovníci dendrologického oddělení kontejnerovou zeleň z areálu do zázemí zoo
Návštěvníci tak mohou obdivovat vzrostlé exempláře citrusů a jiných druhů užitkových rostlin jižních zemí. Mnohé z nich mají plody.
Citrus L. je rod stálezelených nebo opadavých keřů a stromů. V této čeledi routovité existuje mnoho mezirodových kříženců a její klasifikace je tímto velmi složitá a málo přehledná. Původem jsou citrusy z Asie, pouze grapefruit pochází z oblasti Střední Ameriky.
Asi nejznámějšími druhy jsou cedráty, jejichž plody mohou návštěvníci vidět právě v pavilónu slonů.
Cedráty patří k nejstarším citrusům, jejich původ je v Médii a Persii. První Evropané, kteří se setkali s cedráty byli Řekové a Římané. Pro cedráty jsou charakteristické jejich plody značné velikosti s tlustým oplodím. Mnohé z nich jsou vhodné i pro pěstování v bytových podmínkách, nejvhodnějším je např. C. medica, kultivar Ponderosa.

V zoo bude nadělovat Mikuláš

Mikulášovo nadělování proběhne v ostravské zoo ve čtvrtek 6. prosince. Prvními obdarovanými budou šimpanzi. Hned 3 z pětičlenné skupiny totiž oslaví své narozeniny - samička Hope 17, její mládě Bambari 7 a sameček Siri kulatých 20. Oslavenci dostanou "šimpanzí" dort s ovocem a další dárečky s jejich oblíbenými pamlsky. Ke gratulantům se připojí i děti z družiny při ZŠ Gajdošova, které šimpanzům zazpívají, a také sponzoři šimpanzů. Poté se Mikuláš společně s andělem a čertem vydají na obchůzku po zoo a budou nadělovat hodným dětem, které potkají. Začátek celé akce bude ve 13:30 v pavilonu opic
Hledáte netradiční vánoční dárek pro své blízké?Věnujte jim symbolickou adopci některého z našich zvířat! Hledáte-li originální vánoční dárek, můžete svým blízkým symbolicky adoptovat zvíře z naší zoo. Uděláte tak radost nejen svým nejbližším, ale také hrochům, tygrům nebo třeba šimpanzům, kteří žijí v nevhodných podmínkách starých výběhů stejně jako mnoho dalších zvířat. Podporou konkrétního zvířete formou adopce můžete přispět na jejich nové bydlení a celkové zlepšení životních podmínek. Řadě zvířat již finanční pomoc našich sponzorů životní podmínky značně zlepšila. Letos již sponzoři a návštěvníci přispěli částkou více než 1, 5 mil. Kč. V zoo probíhá také veřejná sbírka, kterou mohou návštěvníci podpořit např. zasláním dárcovské SMS. Výtěžek z veřejné sbírky činí k 4.12.2007 285.664,47 Kč . Mezi návštěvníky nejvíce podporovaná zvířata patří tygři, hroši a medvěd

Vánoční dárek ostravské zoo dětem

Zoologická zahrada Ostrava je jako každý rok otevřena i během vánočních svátku, a to každý den od 9:00 do 16:00 (pokladny a pavilony se zavírají v 15:00). Návštěvníci díky vytápěným pavilonům uvidí všechna oblíbená zvířata včetně slonů, hrochů, žiraf, lvů apod. Navíc připravila ostravská zoo pro nejmenší návštěvníky malý dárek - všechny děti do 15 let budou mít na Štědrý den vstup do zoo zdarma.

Představujeme první letošní mláďata

Prvními mláďaty roky 2008 jsou sameček kozy kamerunské a sameček ovce kamerunské (oba nar. 1. ledna). Jedná se o domácí plemena původem z Afriky. Kozy a ovce kamerunské chová ostravská zoo od r.1962 a odchovala za tu dobu již několik desítek mláďat. Mláďata mohou návštěvníci vidět ve výběhu kontaktní dětské zoo.
V příloze foto mláděte ovce plemene valaška (sameček nar. 27.12.), které je naopak posledním přírůstkem roku 2007. Foto volně k použití.
V loňském roce navštívilo ostravskou zoo celkem 329 702 návštěvníků, což je o zhruba 20 tis. návštěvníků více než v roce 2006 (309 049 návštěvníků). Zvýšenou návštěvnost přičítáme jednak lepšímu počasí v první půli roku, zvýšené propagaci zejména v polském příhraničí a také řadě expozičních a chovatelských novinek včetně nově otevřeného Botanického parku. S výjimkou roku 2005 (po otevření nového pavilonu slonů), kdy zoo navštívilo 337 254 osob, dosáhla ostravská zoo v roce 2007 druhé nejvyšší návštěvnosti od počátku 90. let.
Loučení s tygry v Zoo Ostrava
Odchod tygřích samečků, Claudia a Cornelia, který byl plánován do konce loňského roku, se o pár týdnu opozdil. Návštěvníci tak měli možnost těšit se z přítomnosti 1,5ročních tygřat o něco déle. Nicméně čas jejich odjezdu do zoo v německém Straubingu se blíží a tento víkend je tedy možná jejich posledním v Ostravě.
Proto na tuto neděli 20. ledna chystáme rozloučení s tygry, které se uskuteční od 13 hod přímo u jejich výběhu. S tygry se přijdou rozloučit malí členové ostravského klubu Karate Tygr Shotokan. Součástí akce bude i vyhlášení vítězů soutěže o nejlepší básničku na rozloučenou, kterou jsme v souvislosti s chystaným odjezdem vyhlásili na podzim. Každé dítě, které nám poslalo svou básničku a zúčastní se nedělní akce, získá malý dárek, vítězové pak obdrží balíček od společnosti Knihcentrum Ostrava.
Pozvánka na vypouštění binturongů

Tento pátek 22.2. proběhne vypouštění našich dvou binturongů do nově upravené expozice v pavilonu šelem. Zvířata budou vypuštěna v 10:00.

Binturongové (samec Schon 11 let a samice Momo 8 let) získají propojením stávajících dvou výběhů lepší prostorové podmínky, než měli doposud. Na své si však příjdou také návštěvníci, neboť vedle zpřírodnění expozice bambusy došlo rovněž k výměně starých mříží za sklo. Binturongy chová ostravská zoo od roku 1981 a doposud se je nepodařilo rozmnožit. Snad pro ně bude nově upravený výběh větší inspirací.

Binturong ( Arctictis binturong) je zástupcem méně známé skupiny cibetkovitých šelem. Obývá husté lesy jihovýchodní Asie a je aktivní hlavně v noci. Je to všežravec živící se ve velké míře ovocem, v zoo rád pojídá třeba banány. Binturong je spolu s mývalům příbuzným kynkažu jedinou šelmou s chápavým ocasem, kterým se jistí při pohybu ve větvích.

V těchto dnech proběhlo úspěšné spojování levhartů cejlonských - samice Minka a samec Dandelion. Tato událost je s ohledem na dlouholeté problémy v chovu našem, i v rámci Evropského záchovného programu, mimořádnou událostí. Páření probíhá v naší zoo poprvé po 17 letech (levhartí březost trvá zhruba 3 měsíce). Předcházela tomu poměrně náročná a dlouhodobá práce s dovozem vhodných zvířat, která byla v rámci záchovného programu získána zdarma. Levharty cejlonské chová ostravská zoo od roku 1977 a poslední mládě se zde narodilo v roce 1990
A TOTO JE UŽ NOVĚJŠÍ!!!! :

První poslové jara v Zoo Ostrava.

Nezvykle vysoké teploty v posledních únorových dnech začaly probouzet ze spánku některé druhy rostlin a tak mohou návštěvníci zoologické zahrady Ostrava obdivovat krásu některých jarních květů.
Na okrajích záhonů s rododendrony, podél návštěvnických tras, začínají zářit žluté květy šafránů. Tyto vitální rostliny se dokáží dobře vyrovnat s konkurencí trav a v méně často udržovaných trávnících dokáží rozkvétat každoročně i po několik let. Asi stovka různých druhů pochází ze Středozemí a z Malé Asie. Na snímku žluté květy Crocus flavus - Šafrán žlutavý.
Dalšími květy, které návštěvník nemůže přehlédnout, jsou květy vilínů ( Hamamelis virginiina ) a dřínů ( Corpus mas ).
A to je vše!!!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama