Improbe amor, quid non mortalia pectora cogis? - Krutá lásko, kam ty až doženeš smrtelná srdce?
....Most people think time is like a river that flows swift and sure in one direction. But I have seen the face of time and I can tell you they are wrong. Time is an ocean in a storm. You may wonder who I am or why I say this. Sit tight and I will tell you a tale like none you have ever heard....

Turbo mravenci

27. června 2007 v 13:26 | aktakru(převzatý článek)
Proč chovat mravence v průsvitné nádobě zčásti naplněné modrým gelem? Může za tím být snaha mít něco nového, neznámého. Ale také chuť poznat zblízka život hmyzu, pozorovat jeho chování v různých situacích. Mravenci jsou společenští tvorové, mají přesně rozdělené úlohy a nemusíte být zrovna entomology, aby vás jejich život zaujal. Přečtěte si test Antquaria - akvária pro mravence.
Antquarium původně vzniklo pro výzkum chování mravenců ve vesmíru, ve stavu beztíže. V roce 2000 bylo na palubě raketoplánu při letu S.T.S-107 spolu s dalším hmyzem. Smyslem tohoto experimentu bylo pozorovat a charakterizovat účinky vesmírného letu na chování mravenců při hloubení chodeb. Aby se daly porovnat rozdíly, zůstala druhá mravenčí kolonie na Zemi.
Mini Antquarium je nejlevnější, stojí 399 Kč. Jde o kvádr s rozměry 12 × 4 × 3,5 cm vyrobený z průsvitného plastu. Do dvou třetin výšky je naplněn světle modrým poloprůhledným gelem, víčko lze odejmout, aby se dovnitř dala nasadit kolonie mravenců. Nemělo by jich sem přijít více než patnáct, podle našeho názoru je ideální tak poloviční počet.


Balení nejmenšího Antquaria


Mini Antquarium • sejmuté víčko • povrch gelu
K Mini Antquariu se dodává textilní pouzdro s karabinkou pro pověšení. Dostanete také dřevěnou tyčinku a malou krabičku částečně naplněnou gelem pro odchyt a transport mravenců do akvária. Samotní mravenci nejsou ani u jednoho Antquaria součástí dodávky.


Příslušenství • Antquarium v pouzdru
Trochu větší a dražší je luxusní Antquarium - 699 Kč. Kromě velikosti 13,5 × 8,5 × 3,5 cm se liší také reprezentativnějším balením. Je trochu nepříjemné, že na jedné stěně je nalepena samolepka s obrázkem mravenců a chodbiček. Jde velmi špatně dolů a zůstanou po ní stopy. K tomuto Antquariu dostanete také zvláštní plochou lupu pro snadnější pozorování.


Balení luxusního Antquaria • nálepka na přední straně jde špatně dolů


V otvoru na spodní straně je ukryta transportní nádobka


Kupón na dodání mravenců - nevíme, jestli platí i v ČR • zajímavá plochá lupa
Největší a nejdražší je Maxi Antquarium, stojí 999 Kč. Je to prohnutá nádoba s rozměry 13,5 × 17 × 3,5 cm, do které se vejde patnáct až pětadvacet mravenců.


Balení Maxi Antquaria


Největší Antquarium je efektně prohnuté

Jde se na lov

Kde vzít mravence? Teď v zimě je to skutečně problém, venku na ně nenarazíte a doma jste asi rádi, že zrovna spí a nepochodují po kuchyňské lince. U dodavatele Antquaria si ale můžete za 99 Kč objednat kolonii 10-15 tzv. turbo mravenců. Jedná se výhradně o dělnice, přesný zoologický druh bohužel neznáme.


Dodávka čerstvých mravenců; i v malé krabičce si začnou hloubit chodby
V létě stačí vyrazit do lesa a v kapse mít transportní kontejner s dřevěnou tyčinkou. Mravenec nalákáte na tyčinku a z ní potom sklepnete do krabičky. Další možností je položit krabičku do mraveniště a počkat, až do ní mravenci sami nalezou.


Transportní nádoba s dřevěnou tyčinkou
Do jednoho Antquaria nikdy nevkládejte mravence z různých kolonií, vždy jen z jedné. Nesnesli by se, hned by spolu začali bojovat - až do smrti. Na mravence rovněž není dobré sahat. Mohou kousat a hrozí také "nakažení" gelu, který by potom mohl plesnivět.
Nečekejte, že mravenci se okamžitě po nasazení do Antquaria rozběhnou a začnou kutat. To se nestalo ani v jednom případě. Napřed budou pobíhat po povrchu, poznávat nové prostředí a za chvíli se setkají v rohu "na poradě". Nedivte se, když se třeba celý den nebude nic dít, mravenci si musí zvyknout.
Pak to ale začne. Mravenci zalezou do chodbiček a začnou je prodlužovat, vyrábět odbočky. Část gelu stráví, zbytek v kusadlech vynášejí na povrch. Jak jsou chodby delší a spletitější, mravenci v nich začnou trávit čím dál více času a právě to je skvělá příležitost pro pozorování. Můžete sledovat, jak se navzájem vyhýbají, jak spolu komunikují.
Sledovat práci a život mravenců je velice zajímavé
Někteří mravenci začali kutat do hloubky, jiní tvořili chodby hned pod povrchem, další rozšířili drobnou skulinu tam, kde gel dokonale nesmočil stěnu nádoby. Mravenci kopou hlavně v noci a ve tmě, hodí se proto přikrýt spodní část Antquaria tmavým papírem.
Mravenec se v Antquariu dožije přibližně šesti měsíců. Pokud zemře v chodbách, ostatní ho vynesou na povrch, odkud se potom dá odstranit. Gel lze posléze použít znovu, stále ale platí zákaz o míchání různých kolonií. Je nutné počkat na posledního mravence.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Martin Martin | E-mail | 11. srpna 2009 v 16:57 | Reagovat

Můžeš zjistit, po kolika koloniích se musí vyměnit gel?

2 quack quack | 12. srpna 2009 v 16:10 | Reagovat

No... Já nevím, ale podle mě to máš vyměnit, pokud už tam nic není... A taky to záleží na tom, kolik mravenců tam dáš, jasně, že pokud budeš mít kolonie po 50 mravencích, tak to budeš muset vyměnit dřív, než když jich tam bude 20...

3 quack quack | 12. srpna 2009 v 16:18 | Reagovat

Tedy ne, když tam nic není, ale prostě, když už dochází....

4 Margherita Cristy Margherita Cristy | E-mail | Web | 12. října 2010 v 17:12 | Reagovat

Jsi chytřejší než Natalia Sadness? http://bit.ly/natalie_kviz

5 quack quack | 12. října 2010 v 18:26 | Reagovat

Prosím Tě, příště stránky a testy a kvízy a podobně dávej do REKLAM...

6 katina katina | E-mail | 14. září 2017 v 13:52 | Reagovat

Ahoj, zdravím tě, moc bych potřebovala vědět, kde ty mravence sehnat, hledám na internetu už celý den, volala jsem do petcenter a nikde nic. Podle internetu a zkušeností lidí mravenci z lesa nevydrží dýl jak jeden týden. Doufám že máš tyto mravencce odzkoušené a poradíš mi kde to sehnat. Antquarium je všude, mravenci nikde  moc děkuji :-)

7 Lenka Lenka | E-mail | 14. prosince 2017 v 8:31 | Reagovat

[6]:Zdravím, chtěla jsem se zeptat, sehnala jste někde ty turbo mravence?Koupila jsem mravenčí akvárium a teď v zimě mravence venku nenajdu. :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama